We have bought so much lately and it has cost us a fair bit but it things we have needed but some things are expensive...like my cbd oil which is $360 per 50ml bottle and it has to be made at a certain chemist (pharmacy) I try to make it last me for months...we got a vitamix so we can crush ice and make protein shakes which my hubby needs each day...had to buy protein powder (hard to find a good one), plus many other things...we shouldn't need to buy much for a few months so that is good.
we have plenty of food for now, and trying to keep extra for when we see good sales of things we eat so we can keep our stocks up..we have been doing well with our gas budget...trying to get as much done at one time when we have appts and all...have also changed a couple of doc appt to phone appts.....still ahve a bit of catching up to do but feeling confident that we are getting there.
We are also starting to buy things each month ready to start growing our own vegies again in spring (we are just going into winter here) so each month we buy a few things and then it isn't being paid for all in one month in spring...and we are deciding what we want to grow as we have to do it in pots since we are renting...although the good thing is that this house has 5 fruit trees so we can use that as well..hoping to grow strawberries this year as well so we can make our own jam...also just bought a dehydrator again so we can dry our herbs/vegies etc as well...at least thats the plan.
May 21st, 2022 at 12:26 am 1653089165
May 21st, 2022 at 07:54 pm 1653159261